Onderwijs, opleiding en waardig werk

women and a man working on a laptop

Scroll

Als Belgisch ontwikkelingsagentschap zet Enabel zich in voor veerkrachtige en inclusieve onderwijs-, opleidings- en tewerkstellingssystemen. Daarnaast streeft Enabel naar duurzame sociaaleconomische groei waarbij niemand achterblijft.

De toegang tot, de kwaliteit en het beheer van algemeen onderwijs verbeteren

Samen met onze partners investeren we om het lager en middelbaar onderwijs te verbeteren. Daarvoor leggen we de focus op lerarenopleiding, de hervorming van het curriculum en innovatieve onderwijsmethoden om leerlinggericht leren te bevorderen. We pleiten voor het gebruik van digitale technologieën om de capaciteiten van zowel leerkrachten als leerlingen te vergroten. Zo garanderen we digitale geletterdheid en verbeteren we digitale competenties.

Enabel wil ook de toegang tot onderwijs verbeteren, in het bijzonder voor meisjes en kwetsbare jongeren. Daarvoor worden barrières aangepakt en worden veilige en inclusieve leeromgevingen gecreëerd. We bouwen en renoveren scholen en stellen daarbij klimaatvriendelijke en kindvriendelijke ontwerpen voorop. Daarnaast ondersteunen we transparante, inclusieve en verantwoordelijke structuren voor schoolbeheer.

young

Competenties ontwikkelen voor waardig werk

We stellen de ontwikkeling van competenties om (jeugd) werkloosheid te bestrijden voorop. Daarvoor dichten we de kloof tussen de vraag van de arbeidsmarkt en het onderwijs- en opleidingsaanbod. Het integreren van digitale en groene competenties is hierbij cruciaal om jongeren klaar te stomen voor de moderne economie. Deze aanpak bereidt een geschoolde beroepsbevolking voor die beter uitgerust is om waardig werk te vinden of om ondernemer te worden.

Het komt het individuele welzijn en de economische ontwikkeling ten goede, met een actieve rol voor de privésector. Daarnaast richten we ons op de ontwikkeling van inclusieve instrumenten en methoden om de toegang van kwetsbare groepen tot de arbeidsmarkt te verbeteren.

Onze tools

Kwaliteitsonderwijs door opleiding van leerkrachten

Enabel is actief betrokken bij het Regional Teachers’ Initiative in and for Africa (RTIA), een van de toonaangevende projecten van de EU Global Gateway. Het doel is om de leerresultaten en de sociaal- emotionele ontwikkeling van kinderen in Sub-Saharaans Afrika te verbeteren aan de hand van meer competente, gemotiveerde en inclusieve leerkrachten in het basisonderwijs.
Via het project Teach2Empower heeft België extra financiering toegekend aan dit initiatief. Teach2Empower wil kinderen en jongeren in Afrika vormen tot kritische, verantwoordelijke en actieve burgers in groene, digitale en gendergelijke samenlevingen. Daarvoor wordt de capaciteit van leerkrachten versterkt om transformatief onderwijs aan te bieden.

Opportunity-Driven Skills and VET in Africa (OP-VET)

Opportunity-driven Skills and VET in Africa (OP-VET) wil het paradigma van beroepsonderwijs en -opleiding (VET – Vocational Education & Training) veranderen. Daarvoor wil het dat paradigma afstemmen op de werkelijke arbeidskansen die voortvloeien uit investeringen, handel en marktdynamiek.
OP-VET past oplossingen op maat toe om specifieke uitdagingen aan te pakken. Het wil lokale werkgelegenheid stimuleren, inclusieve economische groei bevorderen en kansen op waardig werk verhogen. Investeringen van de Europese Unie in Afrikaanse landen kunnen deze doelen verwezenlijken door de lokale toegevoegde waarde te verhogen.

Sterkere onderwijs- en opleidingssystemen

We streven naar duurzame verbetering in het onderwijs- en opleidingssysteem door de capaciteiten van onderwijsinstellingen te versterken en hen in staat te stellen doeltreffend beleid uit te stippelen. We werken nauw samen met partnerministeries en lokale belanghebbenden om beleidsformulering te ondersteunen en monitoring- en evaluatiemechanismen te versterken.
Onze initiatieven ondersteunen de verbetering van resultaatgerichte planning en budgettering, alsook het financieel beheer binnen de onderwijs- en opleidingssector.

Beoordeling van waardig werk

Om de impact van onze inspanningen op de kwaliteit van de tewerkstelling te meten en te verbeteren, werken we samen met HIVA-KULEUVEN om een Decent Work Assessment (DWA) te ontwikkelen. Dat instrument biedt waardevolle inzichten in de voortgang van de normen voor waardig werk onder de doelgroepen van Enabel.
De DWA evalueert systematisch de arbeidsomstandigheden van werknemers op individueel niveau in specifieke bedrijven of sectoren. Het is ontworpen om waardig werk structureel te beoordelen, waarbij men rekening houdt met de projecttijd en budgetbeperkingen.

Onze ervaring

In DR Congo

In het kader van het gouvernementele samenwerkingsprogramma ondersteunt België basisonderwijs in 3 provincies. Het programma is gericht op meer dan 350.000 studenten, en 2600 leerkrachten en onderwijspersoneel.

In Rwanda

Meer dan 2200 werknemers in de bouw en mijnbouw zijn geslaagd voor de test voor de erkenning van eerder verworven competenties. Deze certificering stelt hen in een betere positie om te onderhandelen over betere lonen. De werknemers worden ondersteund bij het onderhandelen over collectieve arbeidsovereenkomsten (CAO’s) op bedrijfsniveau om arbeidscontracten en eerlijke lonen aan te bieden. Er wordt onderhandeld over meer dan 20 CAO’s met mijnbouwbedrijven. Er zijn 33 arbeidsinspecteurs opgeleid en 2000 inspecties uitgevoerd.

In Oeganda

84 middelbare scholen in 5 districten worden ondersteund, waardoor meer dan 1000 lokale gemeenschappen bereikt worden. Opleiding van meer dan 2000 leraren, hoofdonderwijzers en ander onderwijspersoneel.
Elk jaar zullen minimaal 40.000 leerlingen uit het lager middelbaar onderwijs profiteren van een verbeterde toegang tot kwaliteitsonderwijs, met speciale aandacht voor kwetsbare jongeren.

In Guinee

Het INTEGRA-project had tot doel de economische ontwikkeling en werkgelegenheid te bevorderen door jongeren aan het werk te zetten in arbeidsintensieve bouwwerken, wat een direct inkomen oplevert. Enabel heeft met succes 7500 jonge mensen begeleid naar werk, samen met haar partners in Guinée-Conakry.
Als onderdeel van het project ondersteunde Enabel het opzetten van 13 kinderdagverblijven, zodat jonge moeders kunnen deelnemen aan opleiding. Deze hebben 400 kinderen opgevangen tijdens de projectperiode.

Nieuws & evenementen

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.